У застиглих шматочках смоли на Волині замуровано відблиски сонця, що освітлювало землю задовго до шаблезубих тигрів, мамонтів, пірамід та шумерського клинопису. Давньогрецькі вчені називали бурштин електроном – за його здатність слабким електричним зарядом притягувати пушинки та волосся. Сила тяжіння бурштину двояка: краса каменю приваблює майстрів, ринкова вартість - злочинний світ. Волинські ліси з бурштиновими копальнями – не найкраще місце для безтурботних піших походів та велопрогулянок. Розповідаємо – як побачити бурштинові копальні Волині без ризику та абсолютно легально.
- 1. Звідки на Волині поклади бурштину
- 2. Як на Волині бурштином будинки опалювали
- 3. Як і де на Волині легально видобувають бурштин
- 4. Найбільше родовище бурштину України знаходиться на Волині
Звідки на Волині поклади бурштину
На початок кайнозойської ери динозаври вимерли, у кайнозойських лісах Волині з'явилося безліч нових видів комах та гризунів, більшість території було зайнято сосновими хащами. Для захисту від грибкового ураження хвойні дерева виробляють живицю – густу смолисту масу, яка закриває тріщини та розломи на стовбурі та гілках сосен. Бурштин Волині класифікований як сукциніт: скам’яніла смола сосен Pinus succinifera, яка утворилася в середньому 30 млн років тому.
Застиглу смолу знаходять у відкладеннях двох періодів кайнозойської ери:
- палеогеновий, 66-23 млн. років до наших днів;
- неогеновий - 23-2,58 млн років тому.
У сосновій смолі неминуче ув'язали дрібні комахи, пилок, рослини. Скам’яніла смола, як природний консервант, зберегла до наших днів зразки флори і фауни початку кайнозойської ери. Усередині бурштинового каміння часто зустрічаються шматочки кори та різних рослин, комахи, краплі води, бульбашки газу.
Сукциніт відноситься до викопних видів бурштину. Іноді на Волині янтар туристи знаходять буквально під ногами. Найчастіше для пошуку бурштину потрібно дістатися продуктивного шару епохи палеогену та неогену. Бурштинові шматочки при контакті з повітрям починають окислюватися, тому до шліфування камінь виглядає зовсім непрезентабельно. На Волині знаходять бурштин-сукциніт широкої палітри відтінків, від насиченого червоного до світло-лимонного.
Як на Волині бурштином будинки опалювали
Застигла смола хвойних дерев має приємний аромат та певні бактерицидні властивості. У Середній Азії та Середземномор'ї для обкурювання приміщень використовують ладан. До другої половини ХХ століття на Волині в піч із дровами замість ладану місцеве населення додавало шматочки бурштину: за температури 315-350°С смоляний мінералоїд починає плавитися. Достатньо піднести до сонячного камінця сірники, щоб у цьому переконатися.
Шматки натурального бурштину яскраво і довго горять, виділяють багато тепла, наповнюють кімнату приємним ароматом і щирим жалем про красу, що зникає на очах. З пресованим бурштином невідомого походження експериментувати не рекомендуємо – до маси можуть додавати токсичний клей.
Як і де на Волині легально видобувають бурштин
Бажаєте добувати бурштин у промислових масштабах? Замість туризму можна влаштуватися працювати до легального підприємства. Законний видобуток бурштину в Україні за 2023 рік перевищив 39256 кг.
За оцінками експертів, запаси бурштину на Житомирщині будуть вичерпані найближчими роками. У Рівненській та Волинській областях без шкоди для екосистеми видобуток бурштину на Волині можна вести у найближчі 100-150 років.
На Рівненщині ліцензії на видобуток бурштину отримали 10 підприємств, великі поклади бурштину знайдені в Олевському, Ємільчинському, Коростенському районах; на родовищах Клесівському, Вільні, Володимирець-Східний.
Законний видобуток бурштину у Маневицькому районі Волинської області веде місцеве комунальне підприємство. Так виглядають на офіційному сайті компанії контури ділянок з видобутку міді, торфу та бурштину:
Алгоритм промислового видобутку бурштину у лісах Волині:
- 1. Знімають верхній родючий шар землі, щоб дістатися продуктивного шару. Виблискуючих каменів тут не побачити: продуктивний бурштиновий шар зовні нагадує звичайну глину.
- 2. Продуктивний шар ґрунту відвозять на підприємство, під потужним потоком води промивають у спеціальній установці – бутері.
- 3. Відмиті шматки бурштину по конвеєру потрапляють у ящики, каміння сортують за розміром та відтінками.
- 4. Глину повертають назад, утрамбовують у ями та закривають зверху родючим шаром, висаджують саджанці – відбувається рекультивація території.
- 5. Надалі на місці волинського бурштинового клондайку знову буде ліс.
За день роботи вдається видобути 20-100 кг цінного бурштину. Усі янтарні мінералоїди вагою понад 500 гр. вважаються колекційними, це предмет продажу на аукціонах. У 2021 році на Волині у Маневицькому районі знайдено екземпляр вагою 1 кг 928 гр.
Для учасників екологічних гуртків та туристів підприємства Рівненської та Волинської областей проводять групові екскурсії. Можна побачити місце видобутку, роботу бутеру, результат сортування бурштину, потримати в руках величезні бурштинові брили.
Найбільше родовище бурштину України знаходиться на Волині
Рівненська область, Сарненський район. Тут у Клесівському родовищі розташовані найбільші поклади бурштину України, які належать до Прип'ятського бурштинового басейну. Глибина залягання продуктивного шару 3-10 метр, товщина від 0,5 до 5 метрів. На місцевому рівненському підприємстві з бурштину виготовляють ювелірні прикраси, картини, предмети інтер'єрного декору.
По території Клесівського бурштинового родовища організовано екстрим тури на квадроциклах. Групи туристів супроводжують досвідчені провідники.
Туристичні маршрути біля Клесівського родовища знайомить туристів одразу з кількома визначними пам'ятками:
- Клесівський амфітеатр – один із найбільших європейських гранітних кар'єрів
- Зачарований ліс з містичними викривленими стовбурами дерев.
- Блакитна лагуна – затоплений бездонний кар'єр.
- Блакитне озеро з красивими краєвидами, пляжем та відпочинковою зоною навколо.
- Марсіанський пейзаж бурштинових копалень на місці колишнього болота – того самого, з якого і почалася бурштинова лихоманка у волинських лісах.
Побачити видобуток бурштину на власні очі, торкнутися колекційних екземплярів – чудова ідея для відпочинку на Волині з легким елементом екстриму. Є бажання дізнатись про волинський бурштин більше, побачити витвори мистецтва із сонячного каменю? Включіть у свої туристичні плани на Волині візит до Музею бурштину міста Рівного. З 2010 року експозиція музею постійно поповнюється новими експонатами.