Історія про сонце і камінь
Рекомендована тим, хто любить дивитися, носити, а також купувати і дарувати прикраси з бурштину.
Цей камінь споконвіків порівнювали із сонцем. Ще давні греки склали про це міф. І його героєм був не хто інший, як син Геліоса (тамтешнього бога сонця). Натомість давні грекині знайшли чудове застосування камінчику теплого кольору, який так м’яко виблискує на світлі. Жінки часів античності з задоволенням носили виготовлені з нього прикраси. Не гребували камінчиком і чоловіки. Щоправда, прикрашали не себе, а свої речі (в основному щити та мечі). Та не лишень греки знали про сонячний камінь (для них, до речі, він був імпортним). Його цінували різні народи й у різні часи. І не тільки за красу, а й за цілющі властивості. Диво-камінь, схожий на сонце, знаходять і нині. Є він і в Україні. Тут його видобувають лиш в одному регіоні. Однак тутешній сонячний камінь – особливий. А побачити його зразки та оригінальні вироби з нього можна у Музеї бурштину.
- Трохи історії
- Рівненський бурштин
- Експонати музею
- Як дістатися до музею
- Резюме
- Тлумачний міні-словник
У 2010 році у Рівному на базі рівненської бурштинової фабрики — державного підприємства "Бурштин України" — було відкрито єдиний в Україні музей бурштину. Він займає декілька кімнат у старовинному будинку 1903 року. Це наймолодший музей у Рівному, але за цей час його відвідало безліч туристів з різних куточків України та з-за кордону. І це не дивно, бо Рівненську область називають бурштиновою столицею України, тут знають усі секрети видобутку та обробки «сонячного каменю». І цими секретами вони діляться з усіма відвідувачами.
Трохи історії
Бурштин, або як його ще називають — янтар, це викопна смола дерев хвойних порід палеогенового періоду. З давніх-давен, коли люди навчилися видобувати та обробляти бурштин, вони намагалися відгадати таємницю його походження. Адже цей загадковий камінь не був схожий ні на які інші мінерали, які вони використовували. Це єдиний камінь, який горить, він м'який, піддатливий в обробці, теплий на дотик і привертає увагу дивовижним зовнішнім видом і сонячним блиском. Саме завдяки цим незвичним властивостям на зорі цивілізації про бурштин складали легенди, його наділяли надприродними властивостями, робили з нього амулети, використовували в магічних обрядах. Першим вченим, який припустив, що янтар — це скам'яніла смола дерев був Пліній Старший. Він звернув увагу на те, що коли бурштин горить, він виділяє кіптяву і смоляний запах, а також на те, що в деяких самородках знаходять застиглих комах та шматочки рослин.
Рівненський бурштин
Багато покладів бурштину знайдено в Україні. Але не всі вони мають промислове значення. Так в Карпатах знайдено родовища рідкісного за красою каменю, але його запаси дуже мізерні й розкидані по величезній території, тому їх видобуток вважається нерентабельним. В промислових масштабах ведеться видобуток у трьох областях: Рівненській, Волинській та Житомирській, що вивело Україну на третє місце у світі по постачанню сонячного каменю. Рівненський бурштин має деякі унікальні властивості. По-перше, це кольорова гамма. Забарвлення Поліського янтарю має величезний діапазон від яскраво-жовтого до темно-коричневого, крім того, зустрічаються рідкісні каміння салатово-зелених відтінків, білі, чорні. Багато знахідок містять різноманітні цікаві включення, комах та шматочки рослин. Тому саме рівненський бурштин вважається найдорожчим і дуже цінується серед ювелірів. Але не тільки декоративні якості підіймають Поліський бурштин на найвищий ступінь. Він має ще одну унікальну особливість — підвищений вміст янтарної кислоти. Тому він має величезний попит в медичній та хімічній галузях.
Експонати музею
Музей бурштину було відкрито 24 серпня 2010 року з нагоди урочистого святкування Дня незалежності України. Метою цього заходу була популяризація бурштинового промислу, демонстрація історії видобутку та застосування сонячного каміння, а також привернення уваги до необхідності захисту навколишнього середовища та боротьбі з нелегальним видобутком янтарю. Всі експонати музею містяться у двох величезних кімнатах. Перша кімната занурює відвідувачів у світ янтарного мистецтва. Тут можна відстежити весь шлях творчого використання каменю від стародавніх часів до сучасних витворів мистецтва. Зокрема тут можна побачити найдревніший експонат з янтарю – амулет у формі диску, який використовували для захисту від злих чар, його вік сягає близько 2,5 тисячі років. Це найстаріший янтарний виріб, знайдений на території України. Серед інших старовинних експонатів можна побачити одяг та взуття, оздоблені янтарем, столовий посуд та побутові речі, різноманітні прикраси. Сучасне мистецтво теж не пройшло повз цього дивовижного каменю. В експозиції представлені численні вироби сучасних майстрів: художників, керамістів, майстрів з виготовлення вітражів. Вражають своєю красою та самобутністю численні картини та ікони, оздоблені бурштином, фігурки та побутові речі з сонячного каменю.
В другій кімнаті відвідувачі побачать всю історію видобутку бурштину від оздоблення перших копалин до сучасних методів обробки цього дивовижного матеріалу. Крім того, тут можна побачити дуже цінний експонат – самородок дикого бурштину вагою близько 2 кг, це найбільший злиток, знайдений на території України. Також дуже багато уваги привертають шматочки янтарю з застиглими всередині комахами та частинами рослин. Вони приваблюють не тільки відвідувачів та колекціонерів, а і науковців, бо демонструють представників органічного світу минулих геологічних епох, багато з яких вже навіть не існують. А ще музей проводить творчі зустрічі з майстрами та ювелірами, майстер-класи, та різні тематичні вечори. До речі, тут же знаходиться і магазин заводу «Бурштин», де можна придбати різноманітні сувеніри, коштовні речі або навіть шматочки необробленого янтарю.
Як дістатися до музею
Музей розташований в одному з найбільших міст українського Полісся, у самому центрі видобутку бурштину – місті Рівному. Сюди легко дістатися з будь-якого куточка України, бо через місто проходить декілька великих автошляхів, залізниця, а на відстані 8 км від центру міста знаходиться навіть міжнародний аеропорт «Рівне». Приміщення музею знаходиться за адресою: вул. Симона Петлюри, 17. Це майже в самому центрі міста. Дістатися туди із залізничного вокзалу можна навіть пішки, на це піде 10-15 хвилин, але можна під'їхати на маршрутному таксі 39 по проспекту Миру до зупинки «Вулиця Симона Петлюри». Працює музей з 10-00 до 18-00 кожен день, крім понеділка та суботи.
Резюме
Янтар є перлиною України, її візитною карткою. Український сонячний камінь цінують в усьому світі, тому щорічно багато іноземних туристів відвідують музей бурштину у Рівному. Відвідайте цей музей, і ви не пошкодуєте! Тут ви зможете не лише зануритися в унікальну та самобутню атмосферу народної творчості, але й привезти з собою додому сувеніри з каменю, в якому назавжди застигли сонячні промінці.
Тлумачний міні-словник
Цей камінь – бурштин. Належить до напівдорогоцінного каміння. За походженням є викопною смолою хвойних дерев.
Споконвіків – його використовували ще в часи нового кам’яного віку. В Україні під час розкопок неолітичних стоянок археологи нерідко знаходять підвіски, фігурки людей та тварин, намисто, а також амулети, виточені з бурштину.
Міф – у ньому йдеться, що бурштин – це скам’янілі сльози сестер, які ніяк не могли забути свого загиблого брата Фаетона (він доводився сином Геліосу, богу сонця).
Жінки часів античності – легендарний давньогрецький поет Гомер у своїй «Одіссеї» згадує про те, що серед дарунків Пенелопі, які їй робили потенційні наречені, були прикраси з бурштину, схожого на сонце.
Чоловіки – щит міфічного Геракла був інкрустований бурштином.
Був імпортним – у давнину бурштином зазвичай торгували фінікійці, поступав він, зокрема, зі Скіфії, де його добували вздовж берегів річок.
Різні народи – бурштин був поширений ще в Давньому Єгипті, Римі та Греції.
Цінували - невелика прикраса з бурштину в Давньому Римі часто коштувала дорожче, ніж раб на невільницькому ринку. А в XIII столітті у Прусії увесь видобутий сонячний камінь мусили віддавати владі. Тоді навіть діяли спеціальні «Бурштинові суди», які встановлювали міру покарання тим, хто привласнював «сонячний камінь».
Цілющі властивості - здавна бурштину приписували надприродні здібності – ніби він рятує від лихоманки, жовтухи і навіть душевних хвороб, запобігає іншим недугам, а ще дарує красу та довголіття. На Сході та на Русі «сонячний камінь» був прикрасою наречених.
Лиш в одному регіоні – Рівненщина – єдина область в Україні, де нині видобувають «сонячний камінь». Саме тому її називають бурштиновим краєм.
Особливий - поліський бурштин —високої якості, до того ж тутешній «сонячний камінь» унікальний за своїм забарвленням. Так, окрім найпоширеніших у світі коричневих, вишнево-червоних, червоних, жовтих кольорів, на Рівненщині зустрічаються жовто-зелені, світло-жовті та синювато-зелені, а також білі й чорні різновиди.
Музей бурштину – його відкрили у Рівному в 2010 році. Тут зібрано різні зразки «сонячного каменю», обробленого і необробленого, а також кращі декоративні вироби.
Адреса:
33028, м.Рівне, вул.Симона Петлюри, 17