Музей бурштину

Музей бурштину

Історія про сонце і камінь

Рекомендована тим, хто любить дивитися, носити, а також купувати і дарувати прикраси з бурштину.

Цей камінь споконвіків порівнювали із сонцем. Ще давні греки склали про це міф. І його героєм був не хто інший, як син Геліоса (тамтешнього бога сонця). Натомість давні грекині знайшли чудове застосування камінчику теплого кольору, який так м’яко виблискує на світлі. Жінки часів античності з задоволенням носили виготовлені з нього прикраси. Не гребували камінчиком і чоловіки. Щоправда, прикрашали не себе, а свої речі (в основному щити та мечі). Та не лишень греки знали про сонячний камінь (для них, до речі, він був імпортним). Його цінували різні народи й у різні часи. І не тільки за красу, а й за цілющі властивості. Диво-камінь, схожий на сонце, знаходять і нині. Є він і в Україні. Тут його видобувають лиш в одному регіоні. Однак тутешній сонячний камінь – особливий. А побачити його зразки та оригінальні вироби з нього можна у Музеї бурштину.

Тлумачний міні-словник

Цей камінь – бурштин. Належить до напівдорогоцінного каміння. За походженням є викопною смолою хвойних дерев.

Споконвіків – його використовували ще в часи нового кам’яного віку. В Україні під час розкопок неолітичних стоянок археологи нерідко знаходять підвіски, фігурки людей та тварин, намисто, а також амулети, виточені з бурштину.

Міф – у ньому йдеться, що бурштин – це скам’янілі сльози сестер, які ніяк не могли забути свого загиблого брата Фаетона (він доводився сином Геліосу, богу сонця).

Жінки часів античності – легендарний давньогрецький поет Гомер у своїй «Одіссеї» згадує про те, що серед дарунків Пенелопі, які їй робили потенційні наречені, були прикраси з бурштину, схожого на сонце.

Чоловіки – щит міфічного Геракла був інкрустований бурштином.

Був імпортним – у давнину бурштином зазвичай торгували фінікійці, поступав він, зокрема, зі Скіфії, де його добували вздовж берегів річок.


Різні народи – бурштин був поширений ще в Давньому Єгипті, Римі та Греції.

Цінували - невелика прикраса з бурштину в Давньому Римі часто коштувала дорожче, ніж раб на невільницькому ринку. А в XIII столітті у Прусії увесь видобутий сонячний камінь мусили віддавати владі. Тоді навіть діяли спеціальні «Бурштинові суди», які встановлювали міру покарання тим, хто привласнював «сонячний камінь».

Цілющі властивості - здавна бурштину приписували надприродні здібності – ніби він рятує від лихоманки, жовтухи і навіть душевних хвороб, запобігає іншим недугам, а ще дарує красу та довголіття. На Сході та на Русі «сонячний камінь» був прикрасою наречених.

Лиш в одному регіоні – Рівненщина – єдина область в Україні, де нині видобувають «сонячний камінь». Саме тому її називають бурштиновим краєм.

Особливий - поліський бурштин —високої якості, до того ж тутешній «сонячний камінь» унікальний за своїм забарвленням. Так, окрім найпоширеніших у світі коричневих, вишнево-червоних, червоних, жовтих кольорів, на Рівненщині зустрічаються жовто-зелені, світло-жовті та синювато-зелені, а також білі й чорні різновиди.

Музей бурштину – його відкрили у Рівному в 2010 році. Тут зібрано різні зразки «сонячного каменю», обробленого і необробленого, а також кращі декоративні вироби.

Адреса:

33028, м.Рівне, вул.Симона Петлюри, 17

Фотогалерия

  • Музей бурштину
  • Музей бурштину
  • Музей бурштину
  • Музей бурштину
  • Музей бурштину
  • Музей бурштину