Мрієте про Амазонські хащі? Спочатку спробуйте свої сили в екстремальних джунглях Волині. Біля Чортового болота Цуманської пущі слухають лісові пісні мавки й потерчата, реально квітне папороть, наливається соком найбільша на Волині чорниця, дрімають таємні схрони УПА та рештки старовинної вузькоколійної залізниці.
Чортове болото Цуманської пущі на стику Волинської та Рівненської областей – це туристичні маршрути виключно для відважних та досвідчених туристів, що здатні виживати у найскладніших умовах. Тут на кожному кроці не знаєш – надійна земля під ногами чи підступна глибока трясовина.
- 1. Європейська Амазонка, чи найбільша болотна система континенту
- 2. Звірі Чортового болота Волині
- 3. Орнітологічні скарби Чортового болота Волині
- 4. Радзивилівський канал на Чортовому болоті Волині
- 5. Легенди Чортового болота часів Першої світової війни
- 6. Схрони УПА біля Чортового болота Волині
Європейська Амазонка, чи найбільша болотна система континенту
Чортове болото Цуманської пущі входить до найбільшої транскордонної болотної системи Європи – Полісся. Наприкінці останнього льодовикового періоду низини на території біля 130000 кв.км. заповнили підземні та поверхневі льодовикові води; з'явилися безмежні водно-болотні угіддя. Важкодоступні для людини лісові масиви, тундра та болота збереглися у первозданному вигляді.
На Чортовому болоті ростуть унікальні рослини:
- типова для тундри, але не для українських лісів карликова береза;
- волинські екологи знайшли на берегах Чортового болота рідкісну рослину з легенд про купальські ночі – квітучу Королівську папороть Flowering Fern;
- волинські жителі збирають на Чортовому болоті гігантську чорницю та величезні їстівні гриби;
- на початку літа під високими деревами розквітають кілька видів орхідей;
- часто зустрічається на туристичних маршрутах популярне у кулінарів, парфумерів та фармацевтів орегано, або материнка звичайна;
- біля західного краю Чортового болота в урочищі Звіринець розкинули міцні гілки дуби-велетні;
- десятки рослин волинського заказника внесено до Червоної книги.
На початку XXI століття до війни в Україні на величезній території з лісами та болотами європейські екологи планували створити унікальний міжнародний парк-заповідник водно-болотних угідь. За своїми природоохоронними характеристиками та туристичною привабливістю природний парк Полісся не поступався б легендарним лавовим плато Серенгеті у Танзанії чи рівнині Тенері Нігеру. Можливо, колись він буде створений й стане одним з найпривабливіших еко-туристичних магнітів Європи.
Наразі туристам доступно 14 екологічних пішохідних та веломаршрутів у Ківерцівському національному природному парку «Цуманська пуща» на кордоні Волинської та Рівненської областей. Площа загальнозоологічного заказника «Чортове болото» понад 668 га., він входить до складу національного природного парку, вважається важко доступним і маловивченим. Рейнджери Цуманської пущі допомагають туристам орієнтуватися на Чортовому болоті, знайти найцікавіші сезонні місця для дослідження найбільших водно-болотних угідь Європи.
Звірі Чортового болота Волині
Головне болото Волині – частина екосистеми із прадавнім лісом (пущею). Повіками ці території були мисливськими угіддями князів та аристократів, у наші дні тут природоохоронна зона. У Цуманській пущі живуть без вольєрів червонокнижні зубри та благородні олені; полюють на кабанів, зайців та дрібну живність дикі вовки; ночами обминає територію рись. Волинським туристам під час походу Чортовим болотом часто трапляються бобри – їх популяція відновилася після безконтрольного знищення в середині ХХ століття.
Орнітологічні скарби Чортового болота Волині
У національному природному парку за результатами моніторингу виявлено 61 вид гніздових птахів. Водяться на волинських болотах й в лісах довгохвості синиці, лебеді-шипуни, коловодники болотяні, лелеки. Чотири види волинських птахів з Чортового болота внесено до Червоної книги України: дятел білоспинний, журавель сірий, рябчик (орябок), сова бородата. Для шанувальників популярного бердвотчингу організовано оглядові майданчики для спостереження за перелітними та гніздовими птахами.
Радзивилівський канал на Чортовому болоті Волині
Великі території Волині поблизу Цумані довгий час були мисливськими володіннями князів Радзивілів. На початку ХХ століття розміри волинського Чортового болота значно перевищували сучасну площу: частину територій осушили за допомогою рукотворної системи каналів.
Головною меліоративною артерією став Раздивилівський Канал, який поділяє навпіл Чортове болото поблизу адміністративного кордону Волинської та Рівненської областей. До Радзивилівського каналу прибудовано десятки крихітних, але дуже підступних для туристів канальців. За оцінками експертів, основні роботи щодо осушення волинських боліт були проведені у 20-30 роках минулого століття. Прямі лінії берегів каналу заросли болотяними рослинами, це улюблене місце водопою диких зверей та мисливські угіддя птахів.
Легенди Чортового болота часів Першої світової війни
На території Волині в часи Першої світової війни відбувалися одні з кровопролитних битв, лінія фронту проходила біля річки Кормін. За оцінками істориків, кількість загиблих і поранених на цих ділянках фронту перевищила півтора мільйона людей. На околицях волинського Чортового болота перед Брусилівським проривом австрійська армія створила найскладнішу фортифікаційну систему; сліди окопів та брустверів збереглися до наших днів.
Місцеві жителі розповідають про австрійський військовий загін, який вирушив на Чортове болото та зник у повному складі, жодної людини так і не знайшли. Пояснити таке просто: болотяна трясовина непередбачувана, навіть у самих досліджених місцях ґрунт здатний раптово просідати.
Схрони УПА біля Чортового болота Волині
У непрохідних лісах біля боліт роками ховалися від німецьких та радянських каральних загонів партизани Української Повстанської армії. Обережно! Багато схронів воїнів УПА залишаються недослідженими: є ризик мінування з тих часів.
Поблизу Чортового болота розташовувався в бункері штаб Василя Кука. Саме у 1950 році після загибелі Романа Шухевича став Головним командиром УПА, Головою Проводу ОУН та Головою Генерального секретаріату Української визвольної ради. Полонити Василя Кука вдалося після зради одного з підпільників у 1954 році.
Історичні та екологічні туристичні маршрути Чортового болота Цуманської Пущі на Волині відкриті для шанувальників хайкінгу, частково доступні велотуристам. Містичне Чортове болото волинської Амазонки приховує від допитливих туристів чимало таємниць та підкоряється найвідважнішим.