Історичні маршрути Волині: спадщина князів Острозьких

Історичні маршрути Волині: спадщина князів Острозьких

Один із найбагатших князівських родів Русі-України прославився своїми полководцями, політиками, святими, меценатами та красунями. Тисячі волинських сіл, десятки міст Волині були їхньою вотчиною та родовим місцем сили. Бажаєте дізнатися більше про романтику та сувору реальність княжого життя? Включіть у свої туристичні маршрути Волинь знайомство із замками, палацами та культурною спадщиною князів Острозьких.

Острозький замок, Рівненська область

Родове гніздо князі Острозьких любили, шанували, постійно перебудовували та зміцнювали. На місці дерев'яної фортеці князь Данило Острозький почав зводити сильні кам'яні стіни. В одному з літописів згадується про тринадцять поверхів Вежі Мурованої – суворої фортечної споруди з контрфорсами, яка височіє над містом. Товщина стін 2,6 м., усередині колодязь, арсенал, пороховий склад, склади для запасів: Острозький замок успішно витримував тривалі облоги.

Острозький замок, Рівненська область

Башта Мурована підземними ходами поєднувалася з Богоявленським собором, що розташований у центрі середньовічного архітектурного ансамблю. У нижніх ярусах собору було облаштовано крипту для поховань членів княжої родини. На жаль, сучасний вид собору - вельми вільна реконструкція XIX століття, в ході якої старовинні кам’яні стіни були розібрані вщент.

У наші дні у готичних залах Вежі Мурованої розташувалася колекція Краєзнавчого музею. Зверніть увагу на ікони, що створені у XVIII столітті іконописцями Острозької майстерні: усі святі посміхаються, це дуже незвично для православного стилю.

У Круглій (Луцькій) Башті з барбаканом – Музей книги та друкованої справи. Саме біля цієї вежі у замковій друкарні Іван Федоров завдяки фінансовій підтримці князя Костянтина Острозького створив у 1581 році знамениту Острозьку Біблію – першу друковану Святу Книгу слов'янською мовою.

Острозький замок, Рівненська область

Порада команди Волинь Туристична. Для ефектних фотографій на тлі Острозького замку спустіться у північно-західному напрямку від Башти Мурованої вниз крутими схилами оборонного рову.

Острозька Академія. Рівненська область.

Заснована у 1576 році князем Василем-Костянтином Острозьким, частково профінансована легендарною «чорною» княгинею Гальшкою Острозькою. В Академії студенти вивчали сім вільних наук, вели диспути та спілкувалися п'ятьма мовами. Першим українським підручником став надрукований Іваном Федоровим у 1578 році Буквар. Академія в Острозі - приклад синергії західноєвропейської та візантійської культур, наукові праці місцевих вчених вважались зразковими та інноваційними для свого часу.

Острозька Академія. Рівненська область

Сьогодні у приміщенні Острозької Академії туристи можуть відвідати сім залів креативного музею з історичною експозицією, криптою костелу, виставковою галереєю у підземеллі.

Острозька Академія. Рівненська область

Порада команди Волинь Туристична. Попросіть співробітників музею розповісти містичну історію ікони «Христос Панкократор та Святий Стефан». Спойлерити не будемо.

Дубенський замок, Рівненська область

Князь Януш Острозький відомий у Польщі як засновник командорства Мальтійського ордену у першій половині XVII століття. На Волині один із останніх представників легендарного княжого роду значно зміцнив та перебудував Дубенський замок.

Біля берега річки Ікви звели класичну фортецю з вежами та потужними оборонними стінами – жодного разу за всю історію Дубенський замок не було взято штурмом. Саме до Дубна князь Януш за наказом польського короля привіз свою двоюрідну сестру Гальшку Острозьку після смерті її жорстокого третього чоловіка. Герб князя Януша прикрашає Надбрамну вежу.

Дубенський замок, Рівненська область

У княжому палаці, що зберігся на території історичного заповідника, багато століть знаходився родовий архів: документи про землі, маєтки, статки, спадкові справи, шлюбні угоди, накази королів. Дубенський замок відрізняється найскладнішою системою підземних ходів, сховищ та укриттів. За легендою, десь тут й досі сховані князівські скарби.

Дубенський замок, Рівненська область

Порада команди Волинь Туристична. Розпитайте мешканців Дубна – чим знаменита Башта. "Беатка". Є шанс почути кілька найкрасивіших легенд про криваве весілля і безстрашну князівну-наречену.

Замок у Старокостянтинові, Хмельницька область

У злиття рік Ікопоть та Случ поблизу старовинного містечка Кобуд в 1571 побудована ще одна резиденція князів Острозьких. Місце вибрано не випадково: фортеця Старокостянтинів став потужним форпостом на шляху ймовірних атак татарських полчищ. З висоти сторожової вежі за хорошої погоди переглядався простір на відстані до 30 кілометрів. Старокостянтинівський замок звели неймовірно швидко та дуже якісно: жодного разу татарам не вдалося взяти фортецю штурмом.

Замок у Старокостянтинові, Хмельницька область

Порада команди Волинь Туристична. Під час екскурсії Старокостянтинівським замком помилуйтеся видом на річку Случ, який відкривається з вікна княжого кабінету.

Межиріцький монастир, Рівненська область

Межиріцький монастир був частиною князівських володінь із часів святого Феодосія (князя Федора Острозького), що похований у Києво-Печерській лаврі. На початку XVI століття найбільший магнат свого часу князь Костянтин Острозький виділив православному монастирю гроші на будівництво мурованої Троїцької церкви. Частково збереглися фрески часів будівництва храму, але більша частина споруди пройшли декілька реновацій.

Келії ченців-францисканців, оборонні стіни та вежі зведені за часів князя-католика Януша Острозького. На монастирських корпусах збереглися герби княжого роду.

Межиріцький монастир, Рівненська область

Порада команди Волинь Туристична. Обов'язково помилуйтеся головною монастирською святинею – іконою Одигітрія. За легендою, князю Костянтину ікону привезли із православного монастиря на Афоні на згадку про перемогу під Оршею (з 66 битв князь протягом усього життя програв лише три). Золота корона з дорогоцінним камінням виготовлена в Римі в середині XVIII ст. Дванадцять смарагдів та срібний оклад доповнили ікону наприкінці ХІХ століття.

Фортеця Звягель, Житомирська область

Сірі кам'яні стіни фортеці з невеликою круглою сторожовою вежею – одна з головних туристичних пам'яток старовинного міста Звягель (Новоград-Волинський). Це все, що залишилося від величного замку на закруті річки Случ, який був побудований за часів князя Костянтина Острозького. Місце дуже атмосферне, ідеальне тло для лицарських турнірів та історичних фотосесій.

Фортеця Звягель, Житомирська область

Порада команди Волинь Туристична. На міській набережній поряд із фортецею Звягель на високих стовпах висить бронзовий дзвін – справжній символ Новоград-Волинського. За легендою, раніше дзвін замість маяка попереджав торгові кораблі про поворот річки. Можна подзвонити та відчути відлуння від річки.

Фортеця Звягель, Житомирська область

Десятки архітектурних пам'яток та місць поховань князів Острозьких збереглися на території Галичини, Київщини, Білорусі, Польщі. Замки, фортеці та цілі міста представники княжого роду зводили за часів грандіозних історичних подій: навала Золотої Орди, повстання гуситів У Чехії, англійська війна Червоної та Білої Троянди, відкриття Америки та Австралії. Саме в ті часи на Волині вирували ринки з іноземними товарами, вчені вели диступти, річками возили товари зі Скандинавії до Північного Причорномор'я, горді князі та магнати воювали і судилися за волинські землі. Доторкніться до спадщини князів Острозьких, які віками захищали, будували та прикрашали свої володіння.