Дубенський замок

Дубенський замок

Сказання про неприступну фортецю і наполегливу наречену

Рекомендовано для людей, які знають, чого хочуть від життя, і чого життя хоче від ниx.

…Звідусіль їхали до Неприступного Замку гості. Вельможні пани та красні панни прямували у Місто зі сходу і заходу, з півночі й півдня. Поспішали вони на весілля пишне – Князь видавав заміж свою Племінницю Улюблену. І все було готове до бенкету. І одягла наречена весільне вбрання. Аж оточило Замок Військо Темне. І злякався Князь, і злякався Наречений, і злякалися гості. І розгнівалася Племінниця. Аби поглянути на зухвальців, що посміли зіпсувати їй свято, вибігла на замкові мури. Кинула лютий погляд на Військо Темне і, увійшовши до Башти, наказала зарядити гармату. А коли пролунав постріл, мешканці Замку остовпіли – ядро влучило прямісінько в шатро Ватажка. І цього разу злякалося вже Військо Темне. І зняло облогу. І Племінниця таки відгуляла весілля пишне…

Історія виникнення

Дубенський замок фото 1

Замок князів Острозьких, розташований у м. Дубно – один із найстаріших замків України. 1492 рік визнано офіційною датою спорудження Дубенського замку, проте з’явився він на місці вже існуючих дерев'яно-земляних укріплень. Ці забудови були зведені на берегах річки Ікви князем Федором Острозьким, ще на початку XV ст. Вони складались з великої кількості житлових та господарських приміщень, огороджених дерев'яним частоколом та земляними валами. Проте, в такому вигляді, замок не давав потрібного рівня захисту та мав багато недоліків, серед яких найголовнішим було низьке розташування відносно рельєфу місцини. Саме тому, князем Костянтином Івановичем Острозьким було прийняте рішення звести нову кам'яну фортецю, яка буде вищою за рельєфом.

За весь період існування замок неодноразово було перебудовано й укріплено. У XVІІ ст. Великий князь Януш Острозький переробив замок і реставрував його в ренесансному стилі. Він спорудив два бастіони і добудував кам'яні сторожові вежі, які виконували оборонну функцію. Дубенський замок ніколи не був узятий приступом, це дуже відомий факт і привід для гордості. Два глибоких рови, по обидві сторони замку, за потреби наповнювались річковими водами Ікви. Великий підвісний міст, що давав дорогу через рови, щовечора піднімали. Особливості місцевості, також відігравали свою роль в оборонній системі – близьке розташування заплав, які простягались на декілька кілометрів, чудово захищали стіни фортеці і до замку було майже неможливо підібратись.

Цікаві факти про замок

Дубенський замок фото 2

До Дубенського замкового комплексу входять три пам’ятки архітектури: Надбрамний корпус, палац князів Острозьких та палац князів Любомирських, більш пізньої забудови. Палац князів Острозьких розташований з південного боку, а палац князів Любомирських з північного боку.

Надбрамний в’їзній корпус розташовано на заході, він має портал, відбудований і оброблений у стилі Відродження. Брама прикрашена гербом князів Острозьких у оправі в ренесансному стилі. На першому поверсі корпусу були розташовані приміщення, які використовувався як кімнати для слуг, робітників та охорони, на другому були кімнати, в яких жили господарі замку, а підвал використовували в якості арсеналу. Проте, він все ж таки втратив свій первинний вигляд в результаті численних перебудов.

Праворуч від надбрамного корпусу, на замковому дворі було зведено палац князів Острозьких, одноповерхова споруда, що звалася офіциною. Пізніше, на цій будівлі, було добудовано другий поверх. Прикрашено палац геометричним східним орнаментом, який розташовано по всьому периметру будівлі між першим і другим поверхами. Саме тут, деякі часи зберігалися архіви князів, яким належав замок. Також господарі зберігали тут цінні документи, коштовності, золото, обладунки і зброю. Ці скарби звичайно приваблювали татар і інших завойовників, та ніхто так і не зміг захопити фортецю.

Під замком існують славнозвісні таємничі підземелля. Глибокі та просторі підземні ходи, якими він пронизаний уздовж і поперек. В основному в них зберігалася провізія та зброя, а під час осади, там мали змогу сховатися велика кількість людей, місцевих жителів.

Напроти нього знаходиться палац князів Любомирських, третя пам’ятка архітектури. Він представлений у вигляді двоповерхового будинку, виконаного в стилі західноєвропейського пізнього класицизму, з великими банкетними та бальними залами. Всередині палац прикрашає ліпнина. Споруджено його було наприкінці XVІІІ ст. польським князем Михайлом Любомирським. Ім'я архітектора палацу Доменіко Мерліні – відомий архітектор Польського королівства.

Палац князів Любомирських завжди славився гостинністю. Гості та численні друзі господарів завжди могли красиво розважитися і відпочити. У палаці проводились знамениті Дубенські контрактові ярмарки, а ще тут облаштувався свого роду ігорний дім. Ходять чутки, що під час азартних ігор деякі багаті вельможі програвали всі свої статки. І саме така доля спіткала і Юзефа Любомирського з сином, вони також програли величезні суми грошей в карти і були змушені продати Дубенський замок разом з містом військовому відомству.

Як доїхати

Дубенський замок фото 3

Дубенський замок розташований в самісінькому серці міста Дубно, на центральній вулиці, що зветься Замковою. Доїхати до міста Дубно, щоб відвідати пам’ятку старовинної архітектури, не важко. Дубно знаходиться в Рівненській області, в місті дуже непогана транспортна розв’язка, є залізнична станція. Також через місто проходять дві автомобільні траси, що входять в систему європейського сполучення, це робить місто Дубно дуже зручним для туристичного відвідування.

Потяг. Доїхати потягом до Дубно дуже легко і не дорого, тут проходять потяги з усіх крупних міст країни. Але треба враховувати такий нюанс, що потяги, по розкладу, прибувають на станцію не завжди в зручний час. Наприклад можна приїхати до місця призначення о другій годині ночі.

Автобус. До міста Дубно ходить достатня кількість автобусів з багатьох найближчих міст із Луцька, Рівного, Львова, а також Києва.

Автомобіль. Звісно найкращим варіантом для подорожі до міста Дубно стане поїздка на автомобілі. Тривалість шляху в такому випадку залежить від того, звідки ви плануєте їхати. Через місто Дубно проходить найдовша європейська автомобільна дорога Е40, що простягається через всю Україну від Львова до Луганську, тому «повернути не туди», дістаючись до міста Дубно просто неможливо.

Екскурсії

Дубенський замок фото 4

В наш час замковий комплекс поступово реставрується та відновлюється. В просторих приміщеннях будівель розмістилися музеї та експозиції, проходять виставки.

Тут розташувались масштабна нумізматична колекція, виставка етнографії та декоративного мистецтва, в підземеллях палацу князів Острозьких розташували цінну та рідкісну експозицію знарядь тортур і покарань, до речі приміщення даного замку ніколи не застосовувались, як місця де проводились ті самі тортури, тому колекція є саме музейними експонатами, і ніколи не належала власникам замку. Тут проходять нічні і різноманітні театралізовані екскурсії, а також екскурсія по повісті Миколи Гоголя «Тарас Бульба», дії якої проходять саме в цьому місці . Ще у замку є весільний шатер, який можна орендувати для проведення весільної церемонії, 3D-кінотеатр, кав’ярня і гриль-ресторан.

Резюме

Дубенський замок фото 5

Замок князів Острозьких в місті Дубно – один із найстаріших замків нашої країни, який до цього часу зберіг у собі риси та характер середньовіччя і парадного стилю, він пишно прикрашений і оздоблений ліпниною. Дубенський замок ніхто ніколи не зміг взяти приступом, тому що має унікальне природне розташування, він оточений річкою Іквою з заплавами, що простягаються на кілька кілометрів уздовж берегів, також замок мав дуже міцні укріплення, на захист було встановлено 73 гармати.

З давніх часів и донині Дубенський замок окраса і дуже цінна пам’ятка краю та однин із найвідоміших замків України. І сам замок має дуже цікаву історію, тому відвідати музеї та екскурсії , прогулятися територією замку і поринути в атмосферу давнини - це справді дуже цікаво.

Дійові особи:

Неприступний Замок – Дубенський замок, споруджений у 1492 році. За усю історію існування замок жодного разу не взяли облогою чи приступом.

Місто - місто Дубно Рівненської області.

Князь – князь Костянтин Острозький, один із найбагатших вельмож того часу.

Племінниця Улюблена – Беата Дольська.

Військо Темне – татарське військо.

Наречений – князь Соломерецький.

Ватажок – татарський хан.

Башта – невелика башта прямісінько над річкою Іквою, що входить до замкового комплексу. Нині її називають «Беаткою». Місцеві кажуть, там корисно бувати жінкам (і чоловікам також), що хочуть вдало одружитися. Для певності дехто навіть пише на стінах імена.

Адреса:

35603, м.Дубно, вул. Замкова, 7-а