Пересопниця

Пересопниця

Літописна Пересопниця

Рекомендовано для невиправних романтиків та позитивно налаштованих реалістів

У сиву давнину, коли сонце було ближчим, а небо нижчим, жила на світі Княгиня. І захотіла вона створити диво дивнеє – Книгу краси небаченої. І взялися за цю справу нелегку два Монахи Мудрі. І виводили вони на сторінках пергаментних літери з Письма Святого, і малювали по золоту візерунки химерні. Доки вони творили це диво, спливали літа. А завершили свою роботу ченці за лісами, полями, гаєм зеленим у монастирі величного князівства.
Давно вже нема на світі Княгині, пішли з життя ченці, зник із лиця землі монастир. А Книга дивная краси небаченої пройшла крізь віки і святинею стала. Ймення її – Пересопницьке Євангеліє.

Чи знаєте ви книги, що є справжніми шедеврами? Чи бачили такі? Торкалися їх сторінок?

Одна з саме таких була створена саме тут – у нині духовному центрі України – селі Пересопниця. Ця надзвичайно коштовна рукописна книга – Пересопницьке Євангеліє. Тоді, більш ніж 450 років тому, його вперше переклали на староукраїнську мову. Так судилося, що ця коштовна та надзвичайно гарна книга увійшла в історію нашої країни як українська Першокнига. Нині усі президенти України приймають урочисту присягу саме на Пересопницькому Євангеліє.

Походження

Пересопниця фото 1

Згідно з археологічними дослідженнями перші укріплення городища Пересопниця було зведено ще об ХІ сторіччі. В літописах воно вперше згадується у 1149 році, коли цими землями почав правити син князя Володимира Мономаха – В’ячеслав Володимирович. В ті часи Пересопницька волость, що була розташована між Київською та Волинською землею, була виділена зі складу давньоруської волості та слугувала земельним фондом для правління синів клану Мономахів.

Але після вторгнення монгольських військ у 1241 році та нападу литовців у 1246 Пересопниця була спустошена та перестала значитися центром князівства та волості. Трохи пізніше велике городище Пересопниця перетворилося на звичайне село. У 1319 році воно перейшло до складу князівства Литовського, яким тоді правив князь Любарт Гедимінович.

Пізніші згадки про Пересопницю датуються вже XV сторіччям. Тоді село знов заграло барвами. В цей період на українських землях відбувався активний процес формування самосвідомості українського народу. Особливе місце тоді зайняла волинська православна княгиня Анастасія Юріївна Заславська, дружина князя Козьми Івановича Заславського. Її коштом було створено українську Першокнигу – Пересопницьке Євангеліє. Вона зуміла реалізувати найголовнішу ідею того часу – переклад Святого Письма на народну мову та уживання староукраїнської мови в Богослужінні. Тут у Різдвяно-Богородицькому монастирі, який був заснований ще князем Мстиславом Пересопницьким, упродовж 1556-1561 рр. було здійснено роботу над перекладом тексту Євангеліє з болгарської на староукраїнську мову.

Розташування

Пересопниця фото 2

Зараз село Пересопниця – це невеличке типове село у Рівненській області. Але в ньому розташована надзвичайно цікава культурно-археологічна пам’ятка "Пересопниця". Цей комплекс було створено у 2011 році та відкрито у день 450-го ювілею Пересопницького Євангеліє. А ще у 1989 році, на тому самому місці, де колись знаходився монастир, було відкрито пам’ятний знак українській Першокнизі.

До складу музейного комплексу “Пересопниця” входять: музей Пересопницького Євангеліє, археологічний музей та музей-скансен «Княже місто». Також у селі та на його околицях можна оглянути пам’ятки замкової архітектури, пам’ятки історії, пам’ятки археології та культової архітектури. Тому Пересопниця є дуже цікавим туристичним об’єктом, де постійно проводяться різноманітні історичні заходи, етнічні фестивалі та туристичні екскурсії.

Як доїхати до Пересопниці

Пересопниця фото 3

Доїхати до села Пересопниця можливо у різний спосіб. Село знаходиться за 19 кілометрів від обласного центру міста Рівне. А в Рівному є досить гарна транспортна розв’язка. Тим паче, що з 2019 року трохи змінилися маршрути міжміських автобусів і тепер до Пересопниці йде більше транспорту, ніж раніше. До Рівного можна дістатися потягом, літаком або автобусом з усіх великих міст України, а далі пересісти на автобус, таксі або взяти авто чи велосипед в оренду.

Літак. Найшвидше дістатися до Пересопниці можна за допомогою літака. Міжнародний аеропорт Рівне приймає літаки з багатьох міст України та з-за кордону. Далі з аєропорту можна доїхати автобусом, автомобілем, таксі.

Потяг. Залізнодоріжна розв’язка міста Рівне дуже потужна. До Рівного йде багато міжміських потягів. З залізнодоріжного вокзалу міста Рівне можна дістатися до Пересопниці автобусом Рівне-Сухівці або на таксі.

Велосипед. Найкраще подорожувати цими місцями велосипедом. Тому що можна їхати навпростець сільськими доріжками, а не трасами, прокладеними для автобусів та авто. Більш того велосипедний маршрут можна прокласти так, щоб подивитись не тільки Пересопницю, а й багато інших цікавих місць Рівненської області. Крім того, велосипедами можна подорожувати не з самого обласного центру, а наприклад з міста Клевань, до якого можна дістатися електричкою з Рівного чи Луцька.

Автомобіль. Але якщо є можливість подорожувати автомобілем, то це, мабуть, найзручніший варіант. З Києва до Пересопниці можна доїхати десь за 4 години. З Харкова до Пересопниці дорога складатиме приблизно 10 годин. З Одеси можна доїхати за 9 годин, зі Львова – за 3 години.

Екскурсії

Пересопниця фото 4

Завітавши у музейний комплекс «Пересопниця» можна відвідати цікаві та пізнавальні екскурсії.

На вході в музей, схилившись над переписом Євангеліє, гостей зустрічають скульптури ченця Михайла та архімандрита Григорія.

У залі на першому поверсі музею можна побачити більше, ніж тисячу викопних артефактів цієї місцевості за княжих часів, а також сотні книг Євангеліє, написаних на різних мовах світу. Але самий найцінніший експонат музею – це макет Різдвяно-Богородицького монастиря та факсимільне видання Пересопницького Євангеліє. На жаль оригінал Першокниги неможна побачити, тому що він зберігається у рукописному відділі Державної бібліотеки НАН України у Києві. Але раз на п’ять років вона покидає місце свого зберігання і служить символом, на якому присягають президенти України на інавгурації.

Чудовими краєвидами можна насолодитися з оглядової зони музею. Також з неї можна добре роздивитися «Княже місто» - музей під відкритим небом, який демонструє побут жителів княжого міста. На території розташовано муляж давніх укріплень, садиби та церква того часу, що побудована на старовинному фундаменті.

А в урочищі Пастівник археологічні дослідження виявили ціле поховання з хрестами та кам’яними плитами. В ті часи так хоронили лише заможних та шанованих людей. Тут знаходиться одна з головних пам’яток Пересопниці тих часів - великий кам’яний хрест.

Після цікавих екскурсії відвідувачі музею можуть відпочити на природі та спробувати козацький куліш по-пересопницькі.

Фестивалі та ярмарки

Пересопниця фото 5

Щоб отримати якомога більше емоцій та позитивних вражень від подорожі до Пересопниці, краще спланувати поїздку так, щоб відвідати один з багатьох фестивалів та ярмарків, що регулярно тут проводяться. Щоб добре насолодитися атмосферою того часу, можна залишитися тут на декілька днів, у кемпінгу біля самого музею.

В «Пересопниці» проводять різноманітні науково-просвітницькі заходи, етнічні та фольклорні концерти, фестивалі історичної реконструкції. Кожен такий захід має дух старовини та наповнений енергетикою тих часів.

Крім того, на таких заходах завжди проводиться ярмарок, де можна, навіть, поторгуватися з купцями, як то було в стародавні часи. Можна навідатися у ремісничі майстерні та подивитися як майстри виготовляють гончарні вироби та запікають їх у печах, як кують металеві предмети, як вирізають з дерева та каменя, як плетуть кошики. Тут можна навіть взяти участь в майстер-класах та самому виготовити щось цікаве або придбати вже готовий сувенір.

А найцікавіше – це відтворення реальних подій того часу. Тут можна побачити бої княжої дружини з татаро-монгольською ордою та захист фортеці від литовців, показові бої між середньовічними воїнами та конкурс лучників, крім того всі дійства супроводжуються українськими мелодіями давнини, що грають музиканти на автентичних інструментах. А ввечері та вночі тут палають великі багаття та готується їжа за старовинними рецептами.

А найцікавіше – це відтворення реальних подій того часу. Тут можна побачити бої княжої дружини з татаро-монгольською ордою та захист фортеці від литовців, показові бої між середньовічними воїнами та конкурс лучників, крім того всі дійства супроводжуються українськими мелодіями давнини, що грають музиканти на автентичних інструментах. А ввечері та вночі тут палають великі багаття та готується їжа за старовинними рецептами.

А найцікавіше – це відтворення реальних подій того часу. Тут можна побачити бої княжої дружини з татаро-монгольською ордою та захист фортеці від литовців, показові бої між середньовічними воїнами та конкурс лучників, крім того всі дійства супроводжуються українськими мелодіями давнини, що грають музиканти на автентичних інструментах. А ввечері та вночі тут палають великі багаття та готується їжа за старовинними рецептами.

Все це можна не тільки побачити, торкнутись та скуштувати, а й навіть, взяти участь, одягнувши обладунки руських воїнів та взявши участь у княжому турнірі.

Резюме

Пересопниця фото 6

Кожного року музей «Пересопниця» відвідують майже 30 тисяч туристів. Сюди приїжджають не тільки з різних куточків України, а й з-за кордону. Відвідувачів привертає дух старовини та унікальна духовна атмосфера цього місця. Колекція перекладів Святого Письма різними мовами світу привертає увагу туристів з інших країн, тому що така колекція єдина у світі. Тут є Євангеліє написане фінською, китайською, в’єтнамською, ромською, корейською, і навіть есперанто.

Село Пересопниця має дуже цікаву та яскраву історію, тому прогулятися цими місцями, відвідати музеї та екскурсії, взяти участь в майстер-класах та фестивалях, насолодитися чудовою місцевою природою – це єдиний спосіб зануритися у давнину.

Тлумачний міні-словник

Сива давнина - 1556—1561 роки.

Княгиня - княгиня Анастасія Заславська, що походила з роду Гольшанських.

Монахи Мудрі - настоятель Пречистенського монастиря Григорій та ченець цієї обителі, переписувач Михайло Василевич.

Пересопницьке Євангеліє – перший відомий переклад Святого Письма народною мовою, звідси назва Першокнига. Одна з найвизначніших рукописних пам’яток староукраїнської літератури й мистецтва, символ державності, Президенти України складають присягу народу на Пересопницькому Євангелії.

Величне князівство – колись княже місто з яскравою історією, а тепер село Пересопниця неподалік Рівного. Нині там спорудили культурно-археологічний центр, де є Музей Першокниги, Музей Пересопниці, садиба воєводи, фортифікаційна споруда княжої доби.

За лісами, полями, гаєм зеленим – 30 км від Рівного у напрямку Млинова.

Адреса:

35337, Рівненський район с.Пересопниця